Myślę, że sprawdzone przepisy na przetwory przydadzą się niejednej z Was.
Buraczki z cebulą
Składniki:
5 kg buraczków
3 duże cebule
oliwa
ocet winny
ocet winny
sól i cukier
pieprz czarny mielony
ziele angielskie
liść laurowy
Buraki ugotować, ostudzić, obrać i zetrzeć na grubej tarce. Cebulę poszatkować drobno i zeszklić na łyżce oliwy, w dużym garnku. Do tego garnka dodać buraczki i zagotować. Doprawić solą, pieprzem, cukrem i octem winnym. Dodać kilka łyżek oliwy i ziele angielskie (10 sztuk). Gdy całość jest gorąca przekładać do słoików. Do każdego słoika dołożyć po jednym niedużym listku laurowym. Pasteryzować 20 minut. Dzięki ponownemu zagotowaniu buraków nie mają one tego ziemistego smaku.
Papryka konserwowa
Składniki:
5 kg papryki (może być każda prócz zielonej)
pieprz czarny ziarnisty
ziele angieslkie
gorczyca biała
oliwa z oliwek
czosnek
Zalewa:
4 litry i 1 szklanka wody
2,5 szklanki octu 10 %
5 łyżek cukru
2,5 łyżki soli
Wszystkie składniki zalewy zagotować
Oczyszczoną paprykę podzielić na 4-6 części (można oczywiście na więcej, według gustu). Wkładać w litrowe słoiki. Na dno każdego słoika włożyć: małą (filiżankową) łyżeczkę gorczycy, kilka ziaren pieprzu , 4 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, pół ząbka czosnku. Teraz wkładać do słoików paprykę, ściśle. Na wierzch wlać po łyżce oliwy z oliwek i zalewać lekko przestudzoną zalewą. Zakręcić słoiki, pasteryzować 30 minut.
Sos pomidorowy
do pizzy, zapiekanek, wędlin
Składniki:
1 i 1/2 kg pomidorów - słodkich i dojrzałych
2 duże cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki cukru
1 płaska łyżka soli
1/3 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
papryka mielona do smaku
Pomidory, cebule i czosnek oczyścić i zemleć w maszynce do mielenia mięsa. Wrzucić do rondla i gotować mieszając co jakiś czas "od dna", aż uzyska pożądaną konsystencję (kilka godzin). Następnie przestudzić i przetrzeć przez sito, przyprawić i przelać do słoików. Słoiki pasteryzować przez 15 minut.
Przypominam też pasteryzację w piekarniku, szybko, czysto i bez zabawy.
Smacznego!
Pysznie :)
OdpowiedzUsuńmoje buraczki tylko pokroiłam w kostkę i zamroziłam, poszłam na łatwiznę...
Pozdrawiam :)
Hoh, Jagodo, piszesz, że poszłaś z buraczkami na łatwiznę - nie, nie.... to ja poszłam, bo ja ich po prostu nie lubię. :)))
OdpowiedzUsuńPapryka kusi ze słoiczka, a pomidorowy sosik też wygląda zachęcająco. Tylki gdzie teraz szukać pomidorów o smaku pomidorowym ? ;-)
Dzięki za przepisy :) Szczególnie ten pomidorowy . Czy wychodzi z tego coś keczupowego?
OdpowiedzUsuńViola, wychodzi coś pomiędzy keczupem a pastą pomidorową. U mnie w domu używamy tego też jako sosu do kanapek z wędliną.
OdpowiedzUsuńA ja już się ucieszyłam, że farbujesz w buraczkach :) W ubiegłym roku kilka z nas próbowało wykorzystać buraki do farbowania, ale bez powodzenia.
OdpowiedzUsuń