piątek, 22 lipca 2011

Koralikowo

Jest pewnie kilka technik nanizania koralików na włóczki. Między innymi wykorzystywanie nici jako "nośnika" koralików. Ja jednak postanowiłam nawlekać koraliki bezposrednio na włóczkę, a własciwie na jedną z nici podwójnie skręconej włóczki.

Użyłam koralików z naturalnego agatu botswana, o średnicy  4 mm z otworem 1mm.


Co pewien czas przerywałam przędzioną nić, nawlekałam (za pomocą nicianego nawlekacza) kilka koralików, które pojedynczo, co kilka metrów zsuwałam na szpulkę, a resztę ciągle utrzymywałam na nici. Oczywiście do tego celu trzeba prząść cienką włóczkę, ale i koraliki muszą mieć średnice otworu ok 1mm. Niestety koraliki kupowane hurtowo nie zawsze mają równe otwory (pomimo deklaracji sprzedawcy, że otwór ma 1mm zdarzały się kuleczki z otworem mniejszym, co uniemożliwiało ich użycie - na szczęście takich było niewiele).

Do nanizania koralików obmyśliłam sobie nawlekacz - może Ameryki nie odkryłam, ale pomysł - notabene zaczerpniety z kategorii wędkarskiej - okazał się być trafiony i skuteczny.

Nawlekacz do koralików

Nawlekacz jest bardzo prosty. Podwójnie złożona nitka, związana na końcu, na którą nakłada się koraliki, za pomocą igły nawleczonej na pętelkę (podwójną nitkę pętelki nawleka się na igłę i na to nakłada się koraliki), później przez środek pętelki przewleka się nić włóczki i zsuwa potrzebną ilość koralików , ja jednorazowo nawlekałam ok 5-6 sztuk i potem sukcesywnie zsuwa się koraliki na szpulkę z uprzędzoną włóczką. Użyta nić to bardzo cieniutka i wytrzymała nić do haftu maszynowego ze sztucznego jedwabiu.

Efekt końcowy: na włóczce o długości 250 metrów jest ok 50-60 sztuk, ale w sumie mogłoby być więcej.
Włóczka to bfl pofarbowana na odcienie burgundu, ciemnego miodu  z niewielką domieszka caffe latte


7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy efekt:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Włóczka jest przepiękna!!! A ten sposób z nawlekaniem koralików, nie zrozumiały dla mnie w ząb .Ja to wzrokowiec jestem i muszę zobaczyć nim załapię ;) Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapewniam, że to łatwiej zrobić niż wytłumaczyć i opisać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. nawet nie staram się "na sucho" zrozumieć ;) ale na pewno skorzystam z instrukcji jak mnie najdzie na koralikowanie wełny :)
  świetnie to wyszło!

  OdpowiedzUsuń
 5. W razie potrzeby służę pomocą :)

  OdpowiedzUsuń